Belimo
| SKU:
AFBUP
55% off
AFBUP | Belimo | Dampers & Actuators
Damper Actuator, 180 Inch-lb (20 Nm), Spring Return, AC 24...240 V / DC 24...125 V, On/Off
Retail Price
$454.96
Original Price
$1,011.00
Shipping calculated at checkout.
AFBUP is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Local Availability
Checking In Store Availability
One moment...
In Store Pick Up
Delivery
Ship to Store
Get it as soon as Wednesday 10/15
No Cost for orders over $50
Delivery
In stock (126 units)
Usually ships next day
FREE SHIPPING
Couldn't load pickup availability
Description
Belimo fail-safe damper actuators provide a comprehensive torque offering from 22 to 1400 in-lb torque with direct-coupled, rotary or linear travel that can handle many HVAC applications. Fail-safe actuators use brushless DC motor technology controlled by an Application Specific Integrated Circuit (ASIC) to provide stall protection, lower power consumption, and higher efficiency, with smaller transformer sizing. A variety of accessories are available to increase application flexibility with more options in mounting and commissioning.
Product Specifications
| Name | Value |
|---|---|
| Category | Damper |
| Control input | On/Off (2-Position) |
| Description | Belimo fail-safe damper actuators provide a comprehensive torque offering from 22 to 1400 in-lb torque with direct-coupled, rotary or linear travel that can handle many HVAC applications. Fail-safe actuators use brushless DC motor technology controlled by an Application Specific Integrated Circuit (ASIC) to provide stall protection, lower power consumption, and higher efficiency, with smaller transformer sizing. A variety of accessories are available to increase application flexibility with more options in mounting and commissioning. |
| Data Sheet | Download |
| Installation Guide | Download |
| Display name 2 | Installation Instructions |
| Electrical connection | Cable |
| Fail safe | Spring Return |
| Features and benefits | {'Features_and_Benefits_1': 'Spring return actuator', 'Features_and_Benefits_2': '3 ft, 18 GA appliance cable, 1/2" conduit connector', 'Features_and_Benefits_3': 'Reversible rotation with cw/ccw mounting', 'Features_and_Benefits_4': '75 sec run time', 'Features_and_Benefits_5': '24V AC/DC Voltage'} |
| In_stock | false |
| Margin | 31 |
| Most popular | Yes |
| P21 delete flag | false |
| Power consumption holding | 3.5 W |
| Power consumption running | 7 W |
| Power supply | 24-240 VAC/24-125 VDC |
| Product category | Dampers & Actuators |
| Product subcategory | Spring Return Damper Actuators |
| Restricted class id | NULL |
| Restricted item | false |
| Rotation | Reversible with cw/ccw mounting |
| Running time | Less Than 75 Second |
| Running time fail safe | <20 s |
| Shaft diameter | 1/2...1.05" round, centers on 1/2" and 3/4" with insert, 1.05" without insert |
| Short desc | Damper Actuator, 180 Inch-lb (20 Nm), Spring Return, AC 24...240 V / DC 24...125 V, On/Off |
| Sku | BEL-AFBUP |
| Strategic_value | 50 |
| Supplier part number | AFBUP |
| Torque | 180 in-lbs |
| Type | Rotary Damper Actuator - Fail-Safe |
| Ultra store sync us | Yes |
| Vendor enabled | Y |
| Yorkland id | AFBUP |
Features and Benefits
{'Features_and_Benefits_1': 'Spring return actuator', 'Features_and_Benefits_2': '3 ft, 18 GA appliance cable, 1/2" conduit connector', 'Features_and_Benefits_3': 'Reversible rotation with cw/ccw mounting', 'Features_and_Benefits_4': '75 sec run time', 'Features_and_Benefits_5': '24V AC/DC Voltage'}
Related Products
Featured Products
View all-
New Product
Power Supply Housed 40VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB40A
PickupReady to ship:1$119.56$59.78 -
New Product
Power Supply Housed 50VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB50A
PickupReady to ship:1$120.77$60.39 -
Price Drop
Case of 100 RIBU1Cs
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C-100PACK
PickupReady to ship:1$1,385.00 -
Price Drop
Pallet of 3,000 RIBU1Cs
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C-3000PACK
PickupReady to ship:1$41,550.00 -
Damper Actuator, 35 Inch-lb (4 Nm), Spring Return, AC 120 V, On/Off
Brand: Belimo
SKU: LF120 US
PickupReady to ship:1$643.00$289.35 -
Top Seller
Pilot Relay, 10 Amp SPDT, 10-30 VAC/VDC120 VAC Coil, NEMA 1 Housing
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C
PickupReady to ship:1$33.40$16.70 -
Restricted Product
Individual Controller, MicroSD Card, Branding Clip, (2) 10/100/1000 Mb Ethernet Ports, and (2) RS-485 Serial Ports
Brand: Honeywell
SKU: HON-9000
PickupReady to ship:Request access⊘ Account approval required to view pricing and purchase this product -
Single Output AC Power Supply, 100 VA, 120 to 24 VAC, UL Class 2, Metal Enclosure
Brand: Functional Devices
SKU: PSH100A
PickupReady to ship:1$245.70$122.85








