Belimo
| SKU:
UHB24Y-SR-L
55% off
UHB24Y-SR-L | Belimo | Dampers & Actuators
Linear actuator, 50 N, AC/DC 24 V, modulating, 122 s, Stroke 60 mm, IP20, counter-clockwise rotation
Retail Price
$235.80
Original Price
$524.00
Shipping calculated at checkout.
UHB24Y-SR-L is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Local Availability
Checking In Store Availability
One moment...
In Store Pick Up
Delivery
Ship to Store
Get it as soon as Wednesday 10/15
No Cost for orders over $50
Delivery
Out of stock
FREE SHIPPING
Couldn't load pickup availability
Description
Product Specifications
| Name | Value |
|---|---|
| Category | Damper |
| Data Sheet | Download |
| Display name 2 | Installation Instructions |
| Electrical connection | Connector Plug |
| Fail safe | Non Fail-Safe |
| Features and benefits | Ambient Temperature: -22-122 deg F (-30-50 deg C) | Connector Plug (Cable-Side Connector Socket Not Included in Scope of Delivery) | Connection Plug: Molex Mini-Fit Jr. 39303045 | Power Consumption: 2.5 VA |
| In_stock | false |
| P21 delete flag | false |
| Power consumption holding | 0.5 W |
| Power consumption running | 1.5 W |
| Product category | Dampers & Actuators |
| Product subcategory | Spring Return Damper Actuators |
| Restricted class id | NULL |
| Restricted item | false |
| Rotation | Counter-Clockwise Rotation | 60mm Stroke |
| Running time | 122 Second/100mm |
| Short desc | Linear actuator, 50 N, AC/DC 24 V, modulating, 122 s, Stroke 60 mm, IP20, counter-clockwise rotation |
| Strategic_value | 20 |
| Supplier part number | UHB24Y-SR-L |
| Torque | 50 N Force |
| Ultra store sync us | Yes |
| Vendor enabled | Y |
Features and Benefits
Ambient Temperature: -22-122 deg F (-30-50 deg C) | Connector Plug (Cable-Side Connector Socket Not Included in Scope of Delivery) | Connection Plug: Molex Mini-Fit Jr. 39303045 | Power Consumption: 2.5 VA
Related Products
Featured Products
View all-
New Product
Power Supply Housed 40VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB40A
-
New Product
Power Supply Housed 50VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB50A
-
Damper Actuator, 35 Inch-lb (4 Nm), Spring Return, AC 120 V, On/Off
Brand: Belimo
SKU: LF120 US
-
Top Seller
Pilot Relay, 10 Amp SPDT, 10-30 VAC/VDC120 VAC Coil, NEMA 1 Housing
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C
-
Restricted Product
Individual Controller, MicroSD Card, Branding Clip, (2) 10/100/1000 Mb Ethernet Ports, and (2) RS-485 Serial Ports
Brand: Honeywell
SKU: HON-9000
PickupReady to ship:Request accessSee details⊘ Account approval required to view pricing and purchase this product -
Single Output AC Power Supply, 100 VA, 120 to 24 VAC, UL Class 2, Metal Enclosure
Brand: Functional Devices
SKU: PSH100A








