Belimo
| SKU:
TFRX24-MFT-S
55% off
TFRX24-MFT-S | Belimo | Control Valves & Actuators
Configurable Valve Actuator, Spring Return, 24 VAC/VDC, 2-10 V, 1x SPDT, Mft/Programmable, NEMA 2
Retail Price
$446.39
Original Price
$992.00
Shipping calculated at checkout.
TFRX24-MFT-S is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Local Availability
Checking In Store Availability
One moment...
In Store Pick Up
Delivery
Ship to Store
Get it as soon as Wednesday 10/15
No Cost for orders over $50
Delivery
Out of stock
FREE SHIPPING
Couldn't load pickup availability
Description
Product Specifications
| Name | Value |
|---|---|
| Category | Valve |
| Configuration | 1 SPDT Auxiliary Switch |
| Data Sheet | Download |
| Display name 2 | Installation Instructions |
| Fail safe | Spring Return |
| Features and benefits | Degree of Protection NEMA: NEMA 2 | Protection Category: IP42 | Direction of Motion Motor: Selectable with Switch 0/1 | Running Time Range (Motor): 75-300 Seconds | Auxiliary Switches: 1 x SPDT | Direction of Rotation (Fail-Safe): Reversible with cw/ccw Mounting | Power Consumption for Wire Sizing: 4 VA |
| In_stock | false |
| P21 delete flag | false |
| Power consumption holding | 1 W |
| Power consumption running | 2.5 W |
| Product category | Control Valves & Actuators |
| Product subcategory | Spring Return Valve Actuators |
| Restricted class id | NULL |
| Restricted item | false |
| Rotation | 95 Deg. |
| Running time | 150 Second/90 deg |
| Running time fail safe | <25 Second |
| Series | Belimo |
| Short desc | Configurable Valve Actuator, Spring Return, 24 VAC/VDC, 2-10 V, 1x SPDT, Mft/Programmable, NEMA 2 |
| Strategic_value | 20 |
| Supplier part number | TFRX24-MFT-S |
| Torque | 22 in-lbs (2.5 Nm) |
| Ultra store sync us | Yes |
| Vendor enabled | Y |
Features and Benefits
Degree of Protection NEMA: NEMA 2 | Protection Category: IP42 | Direction of Motion Motor: Selectable with Switch 0/1 | Running Time Range (Motor): 75-300 Seconds | Auxiliary Switches: 1 x SPDT | Direction of Rotation (Fail-Safe): Reversible with cw/ccw Mounting | Power Consumption for Wire Sizing: 4 VA
Related Products
Featured Products
View all-
New Product
Power Supply Housed 40VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB40A
-
New Product
Power Supply Housed 50VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB50A
-
Damper Actuator, 35 Inch-lb (4 Nm), Spring Return, AC 120 V, On/Off
Brand: Belimo
SKU: LF120 US
-
Top Seller
Pilot Relay, 10 Amp SPDT, 10-30 VAC/VDC120 VAC Coil, NEMA 1 Housing
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C
-
Restricted Product
Individual Controller, MicroSD Card, Branding Clip, (2) 10/100/1000 Mb Ethernet Ports, and (2) RS-485 Serial Ports
Brand: Honeywell
SKU: HON-9000
PickupReady to ship:Request accessSee details⊘ Account approval required to view pricing and purchase this product -
Single Output AC Power Supply, 100 VA, 120 to 24 VAC, UL Class 2, Metal Enclosure
Brand: Functional Devices
SKU: PSH100A








