Belimo
| SKU:
LMB24-3
55% off
LMB24-3 | Belimo | Dampers & Actuators
Damper Actuator, 45 Inch-lb (5 Nm), Non Fail-Safe, AC/DC 24 V, On/Off, Floating point
Retail Price
$133.65
Original Price
$297.00
Shipping calculated at checkout.
LMB24-3 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Local Availability
Checking In Store Availability
One moment...
In Store Pick Up
Delivery
Ship to Store
Get it as soon as Wednesday 10/15
No Cost for orders over $50
Delivery
In stock (111 units)
Usually ships next day
FREE SHIPPING
Couldn't load pickup availability
Description
The LMB24-3 €¦ actuators use a sensorless brushless DC motor, which is controlled by an Application Specific Integrated Circuit (ASIC). The ASIC monitors and controls the actuator €™s rotation and provides a digital rotation sensing (DRS) function to prevent damage to the actuator in a stall condition. Power consumption is reduced in holding mode. The LMB24-3-S version is provided with one built-in auxiliary switch. This SPDT switch is provided for safety interfacing or signaling, for example, for fan startup. The switching function is adjustable 0 to 95 degree. The auxiliary switch is double insulated so an electrical ground connection is not necessary.
Product Specifications
| Name | Value |
|---|---|
| Category | Damper |
| Control input | On/Off/Floating Point |
| Control type | Floating/3-Point |
| Description | The LMB24-3 €¦ actuators use a sensorless brushless DC motor, which is controlled by an Application Specific Integrated Circuit (ASIC). The ASIC monitors and controls the actuator €™s rotation and provides a digital rotation sensing (DRS) function to prevent damage to the actuator in a stall condition. Power consumption is reduced in holding mode. The LMB24-3-S version is provided with one built-in auxiliary switch. This SPDT switch is provided for safety interfacing or signaling, for example, for fan startup. The switching function is adjustable 0 to 95 degree. The auxiliary switch is double insulated so an electrical ground connection is not necessary. |
| Data Sheet | Download |
| Installation Guide | Download |
| Display name 2 | Installation Instructions |
| Electrical connection | Cable |
| Fail safe | Non Fail-Safe |
| Features and benefits | {'Features_and_Benefits_1': 'Non-Spring return actuator', 'Features_and_Benefits_2': '18 GA plenum rated cable with 1/2" conduit connector protected NEMA 2 (IP54) 3ft [1m] 10 ft [3m] and 16 ft [5m]', 'Features_and_Benefits_3': '45 in-lb of torque', 'Features_and_Benefits_4': 'Variable running time of 35, 45, 60, 150 s', 'Features_and_Benefits_5': '95 degree angle of rotation'} |
| In_stock | true |
| Manual override | External Push Button |
| Margin | 34 |
| Most popular | Yes |
| P21 delete flag | false |
| Power consumption holding | 0.2 W |
| Power consumption running | 1.5 W |
| Product category | Dampers & Actuators |
| Product subcategory | Spring Return Damper Actuators |
| Restricted class id | NULL |
| Restricted item | false |
| Rotation | 95 Deg |
| Running time | 95 Second |
| Shaft diameter | 1/4...5/8" round, centers on 5/8", 3/4" clamp available |
| Short desc | Damper Actuator, 45 Inch-lb (5 Nm), Non Fail-Safe, AC/DC 24 V, On/Off, Floating point |
| Sku | BEL-LMB243 |
| Strategic_value | 50 |
| Supplier part number | LMB24-3 |
| Torque | 45 in-lbs |
| Type | Rotary Damper Actuator - Non-Fail Safe |
| Ultra store sync us | Yes |
| Vendor enabled | Y |
| Yorkland id | LMB24-3 |
Features and Benefits
{'Features_and_Benefits_1': 'Non-Spring return actuator', 'Features_and_Benefits_2': '18 GA plenum rated cable with 1/2" conduit connector protected NEMA 2 (IP54) 3ft [1m] 10 ft [3m] and 16 ft [5m]', 'Features_and_Benefits_3': '45 in-lb of torque', 'Features_and_Benefits_4': 'Variable running time of 35, 45, 60, 150 s', 'Features_and_Benefits_5': '95 degree angle of rotation'}
Related Products
Featured Products
View all-
New Product
Power Supply Housed 40VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB40A
-
New Product
Power Supply Housed 50VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB50A
-
Damper Actuator, 35 Inch-lb (4 Nm), Spring Return, AC 120 V, On/Off
Brand: Belimo
SKU: LF120 US
-
Top Seller
Pilot Relay, 10 Amp SPDT, 10-30 VAC/VDC120 VAC Coil, NEMA 1 Housing
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C
-
Restricted Product
Individual Controller, MicroSD Card, Branding Clip, (2) 10/100/1000 Mb Ethernet Ports, and (2) RS-485 Serial Ports
Brand: Honeywell
SKU: HON-9000
PickupReady to ship:Request accessSee details⊘ Account approval required to view pricing and purchase this product -
Single Output AC Power Supply, 100 VA, 120 to 24 VAC, UL Class 2, Metal Enclosure
Brand: Functional Devices
SKU: PSH100A








