Belimo
| SKU:
LMB24-3-T
55% off
LMB24-3-T | Belimo | Dampers & Actuators
Damper Actuator, 45 Inch-lb (5 Nm), Non Fail-Safe, AC/DC 24 V, On/Off, Floating point, terminals
Retail Price
$114.30
Original Price
$254.00
Shipping calculated at checkout.
LMB24-3-T is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Local Availability
Checking In Store Availability
One moment...
In Store Pick Up
Delivery
Ship to Store
Get it as soon as Wednesday 10/15
No Cost for orders over $50
Delivery
In stock (640 units)
Usually ships next day
FREE SHIPPING
Couldn't load pickup availability
Description
The LMB(X) series provides 95 degrees of rotation and a visual indicator indicates position of the actuator. When reaching the damper or actuator end position, the actuator automatically stops. The gears can be manually disengaged with a button on the actuator cover
Product Specifications
| Name | Value |
|---|---|
| Category | Damper |
| Control input | On/Off/Floating Point |
| Control type | Floating/3-Point |
| Description | The LMB(X) series provides 95 degrees of rotation and a visual indicator indicates position of the actuator. When reaching the damper or actuator end position, the actuator automatically stops. The gears can be manually disengaged with a button on the actuator cover |
| Data Sheet | Download |
| Installation Guide | Download |
| Display name 2 | Installation Instructions |
| Electrical connection | Terminals |
| Fail safe | Non Fail-Safe |
| Features and benefits | {'Features_and_Benefits_1': 'Non-Spring return actuator', 'Features_and_Benefits_2': '18 GA plenum rated cable with 1/2" conduit connector protected NEMA 2 (IP54) 3ft [1m] 10 ft [3m] and 16 ft [5m]', 'Features_and_Benefits_3': '2.5 VA (class 2 power source)', 'Features_and_Benefits_4': 'Variable running time of 35, 45, 60, 150 s', 'Features_and_Benefits_5': 'LMB24-3-T'} |
| In_stock | true |
| Manual override | External Push Button |
| Margin | 45 |
| Most popular | Yes |
| P21 delete flag | false |
| Power consumption holding | 0.2 W |
| Power consumption running | 1.5 W |
| Product category | Dampers & Actuators |
| Product subcategory | Spring Return Damper Actuators |
| Restricted class id | NULL |
| Restricted item | false |
| Rotation | Selectable with switch |
| Running time | 95 Second |
| Shaft diameter | 1/4...5/8" round, centers on 5/8", 3/4" clamp available |
| Short desc | Damper Actuator, 45 Inch-lb (5 Nm), Non Fail-Safe, AC/DC 24 V, On/Off, Floating point, terminals |
| Sku | BEL-LMB243T |
| Strategic_value | 50 |
| Supplier part number | LMB24-3-T |
| Torque | 45 in-lbs |
| Type | Rotary Damper Actuator - Non-Fail Safe |
| Ultra store sync us | Yes |
| Vendor enabled | Y |
| Yorkland id | LMB24-3-T |
Features and Benefits
{'Features_and_Benefits_1': 'Non-Spring return actuator', 'Features_and_Benefits_2': '18 GA plenum rated cable with 1/2" conduit connector protected NEMA 2 (IP54) 3ft [1m] 10 ft [3m] and 16 ft [5m]', 'Features_and_Benefits_3': '2.5 VA (class 2 power source)', 'Features_and_Benefits_4': 'Variable running time of 35, 45, 60, 150 s', 'Features_and_Benefits_5': 'LMB24-3-T'}
Related Products
Featured Products
View all-
New Product
Power Supply Housed 40VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB40A
-
New Product
Power Supply Housed 50VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB50A
-
Damper Actuator, 35 Inch-lb (4 Nm), Spring Return, AC 120 V, On/Off
Brand: Belimo
SKU: LF120 US
-
Top Seller
Pilot Relay, 10 Amp SPDT, 10-30 VAC/VDC120 VAC Coil, NEMA 1 Housing
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C
-
Restricted Product
Individual Controller, MicroSD Card, Branding Clip, (2) 10/100/1000 Mb Ethernet Ports, and (2) RS-485 Serial Ports
Brand: Honeywell
SKU: HON-9000
PickupReady to ship:Request accessSee details⊘ Account approval required to view pricing and purchase this product -
Single Output AC Power Supply, 100 VA, 120 to 24 VAC, UL Class 2, Metal Enclosure
Brand: Functional Devices
SKU: PSH100A








