Belimo
| SKU:
LF120 US
55% off
LF120 US | Belimo | Dampers & Actuators
Damper Actuator, 35 Inch-lb (4 Nm), Spring Return, AC 120 V, On/Off
Retail Price
$289.35
Original Price
$643.00
Shipping calculated at checkout.
LF120 US is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Local Availability
Checking In Store Availability
One moment...
In Store Pick Up
Delivery
Ship to Store
Get it as soon as Wednesday 10/15
No Cost for orders over $50
Delivery
In stock (62 units)
Usually ships next day
FREE SHIPPING
Couldn't load pickup availability
Description
The LF120 US is a Spring return 120 V AC Damper Actuator.It has 35 in-lb of torque and is controlled with an On/Off signal. The angle of rotation is 90 degree and it has a running time of 75 seconds.
Product Specifications
| Name | Value |
|---|---|
| Category | Damper |
| Control input | On/Off (2-Position) |
| Description | The LF120 US is a Spring return 120 V AC Damper Actuator.It has 35 in-lb of torque and is controlled with an On/Off signal. The angle of rotation is 90 degree and it has a running time of 75 seconds. |
| Data Sheet | Download |
| Installation Guide | Download |
| Display name 2 | Installation Instructions |
| Electrical connection | Cable |
| Fail safe | Spring Return |
| Features and benefits | {'Features_and_Benefits_1': 'Spring return actuator', 'Features_and_Benefits_2': '3 ft, 18 GA appliance cable, 1/2" conduit connector', 'Features_and_Benefits_3': '35 in-lb of torque', 'Features_and_Benefits_4': 'running time of 75 seconds', 'Features_and_Benefits_5': '90 degree angle of rotation'} |
| In_stock | false |
| Margin | 35 |
| Most popular | Yes |
| P21 delete flag | false |
| Power consumption holding | 3.5 W |
| Power consumption running | 5.5 W |
| Product category | Dampers & Actuators |
| Product subcategory | Spring Return Damper Actuators |
| Restricted class id | NULL |
| Restricted item | false |
| Rotation | Reversible with cw/ccw mounting |
| Running time | MFT (20 to 300 Second) |
| Running time fail safe | <25 s |
| Shaft diameter | 3/8...1/2" round, centers on 1/2" |
| Short desc | Damper Actuator, 35 Inch-lb (4 Nm), Spring Return, AC 120 V, On/Off |
| Sku | BEL-LF120US |
| Strategic_value | 50 |
| Supplier part number | LF120 US |
| Torque | 35 in-lbs |
| Type | Rotary Damper Actuator - Fail-Safe |
| Ultra store sync us | Yes |
| Vendor enabled | Y |
| Yorkland id | LF120 US |
Features and Benefits
{'Features_and_Benefits_1': 'Spring return actuator', 'Features_and_Benefits_2': '3 ft, 18 GA appliance cable, 1/2" conduit connector', 'Features_and_Benefits_3': '35 in-lb of torque', 'Features_and_Benefits_4': 'running time of 75 seconds', 'Features_and_Benefits_5': '90 degree angle of rotation'}
Related Products
Featured Products
View all-
New Product
Power Supply Housed 40VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB40A
PickupReady to ship:1$119.56$59.78 -
New Product
Power Supply Housed 50VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB50A
PickupReady to ship:1$120.77$60.38 -
Price Drop
Case of 100 RIBU1Cs
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C-100PACK
PickupReady to ship:1$1,385.00 -
Price Drop
Pallet of 3,000 RIBU1Cs
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C-3000PACK
PickupReady to ship:1$41,550.00 -
Damper Actuator, 35 Inch-lb (4 Nm), Spring Return, AC 120 V, On/Off
Brand: Belimo
SKU: LF120 US
PickupReady to ship:1$643.00$289.35 -
Top Seller
Pilot Relay, 10 Amp SPDT, 10-30 VAC/VDC120 VAC Coil, NEMA 1 Housing
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C
PickupReady to ship:1$33.40$16.70 -
Restricted Product
Individual Controller, MicroSD Card, Branding Clip, (2) 10/100/1000 Mb Ethernet Ports, and (2) RS-485 Serial Ports
Brand: Honeywell
SKU: HON-9000
PickupReady to ship:Request access⊘ Account approval required to view pricing and purchase this product -
Single Output AC Power Supply, 100 VA, 120 to 24 VAC, UL Class 2, Metal Enclosure
Brand: Functional Devices
SKU: PSH100A
PickupReady to ship:1$245.70$122.85








