Belimo
| SKU:
GMX24-MFT
55% off
GMX24-MFT | Belimo | Dampers & Actuators
Configurable Damper Actuator, 360 Inch-lb (40 Nm), Non Fail-Safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable
Retail Price
$580.05
Original Price
$1,289.00
Shipping calculated at checkout.
GMX24-MFT is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Local Availability
Checking In Store Availability
One moment...
In Store Pick Up
Delivery
Ship to Store
Get it as soon as Wednesday 10/15
No Cost for orders over $50
Delivery
In stock (2 units)
Usually ships next day
FREE SHIPPING
Couldn't load pickup availability
Description
Product Specifications
| Name | Value |
|---|---|
| Category | Damper |
| Control input | Modulating (0–10V / 4–20mA / Configurable) |
| Data Sheet | Download |
| Installation Guide | Download |
| Display name 2 | Installation Instructions |
| Electrical connection | Cable |
| Fail safe | Non Fail-Safe |
| Features and benefits | {'Features_and_Benefits_1': 'Position Feedback - 2 to 10 VDC, 0.5 mA max, VDC variable', 'Features_and_Benefits_2': '18 GA plenum rated cable with 1/2" conduit connector protected NEMA 2 (IP54) 3ft [1m] 10 ft [3m] and 16 ft [5m]'} |
| In_stock | false |
| Margin | 33 |
| P21 delete flag | false |
| Power consumption holding | 1.5 W |
| Power consumption running | 4.5 W |
| Product category | Dampers & Actuators |
| Product subcategory | Spring Return Damper Actuators |
| Restricted class id | NULL |
| Restricted item | false |
| Rotation | 95 Deg |
| Running time | 150 Second/90 deg |
| Short desc | Configurable Damper Actuator, 360 Inch-lb (40 Nm), Non Fail-Safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable |
| Sku | BEL-GMX24MFT |
| Strategic_value | 40 |
| Supplier part number | GMX24-MFT |
| Torque | 360 in-lbs |
| Type | Rotary Damper Actuator - Non-Fail Safe |
| Ultra store sync us | Yes |
| Vendor enabled | Y |
| Yorkland id | GMX24-MFT |
Features and Benefits
{'Features_and_Benefits_1': 'Position Feedback - 2 to 10 VDC, 0.5 mA max, VDC variable', 'Features_and_Benefits_2': '18 GA plenum rated cable with 1/2" conduit connector protected NEMA 2 (IP54) 3ft [1m] 10 ft [3m] and 16 ft [5m]'}
Related Products
Featured Products
View all-
New Product
Power Supply Housed 40VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB40A
PickupReady to ship:1$119.56$59.78 -
New Product
Power Supply Housed 50VA 120-24Vac UL Class 2, DIN Rail Mount
Brand: Functional Devices
SKU: TIB50A
PickupReady to ship:1$120.77$60.38 -
Price Drop
Case of 100 RIBU1Cs
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C-100PACK
PickupReady to ship:1$1,385.00 -
Price Drop
Pallet of 3,000 RIBU1Cs
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C-3000PACK
PickupReady to ship:1$41,550.00 -
Damper Actuator, 35 Inch-lb (4 Nm), Spring Return, AC 120 V, On/Off
Brand: Belimo
SKU: LF120 US
PickupReady to ship:1$643.00$289.35 -
Top Seller
Pilot Relay, 10 Amp SPDT, 10-30 VAC/VDC120 VAC Coil, NEMA 1 Housing
Brand: Functional Devices
SKU: RIBU1C
PickupReady to ship:1$33.40$16.70 -
Restricted Product
Individual Controller, MicroSD Card, Branding Clip, (2) 10/100/1000 Mb Ethernet Ports, and (2) RS-485 Serial Ports
Brand: Honeywell
SKU: HON-9000
PickupReady to ship:Request access⊘ Account approval required to view pricing and purchase this product -
Single Output AC Power Supply, 100 VA, 120 to 24 VAC, UL Class 2, Metal Enclosure
Brand: Functional Devices
SKU: PSH100A
PickupReady to ship:1$245.70$122.85








