Belimo
| SKU:
AMX24-MFT
55% off
AMX24-MFT | Belimo | Dampers & Actuators
Configurable Damper Actuator, 180 Inch-lb (20 Nm), Non Fail-Safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable
Retail Price
$439.20
Original Price
$976.00
Shipping calculated at checkout.
AMX24-MFT is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Local Availability
Checking In Store Availability
One moment...
In Store Pick Up
Delivery
Ship to Store
Get it as soon as Wednesday 10/15
No Cost for orders over $50
Delivery
In stock (8 units)
Usually ships next day
FREE SHIPPING
Couldn't load pickup availability
Description
The AMX actuator is mounted directly to a damper shaft up to 1.05" in diameter by means of its universal clamp, self-centered default. The actuator provides 95 degree of rotation and a visual indicator indicates position of the actuator. The actuators use a sensorless brushless DC motor, which is controlled by an Application Specific Integrated Circuit (ASIC). The ASIC monitors and controls the actuator €™s rotation and provides a digital rotation sensing (DRS) function to prevent damage to the actuator in a stall condition.
Product Specifications
| Name | Value |
|---|---|
| Category | Damper |
| Control input | Modulating (0–10V / 4–20mA / Configurable) |
| Description | The AMX actuator is mounted directly to a damper shaft up to 1.05" in diameter by means of its universal clamp, self-centered default. The actuator provides 95 degree of rotation and a visual indicator indicates position of the actuator. The actuators use a sensorless brushless DC motor, which is controlled by an Application Specific Integrated Circuit (ASIC). The ASIC monitors and controls the actuator €™s rotation and provides a digital rotation sensing (DRS) function to prevent damage to the actuator in a stall condition. |
| Data Sheet | Download |
| Installation Guide | Download |
| Display name 2 | Installation Instructions |
| Electrical connection | Cable |
| Fail safe | Non Fail-Safe |
| Features and benefits | {'Features_and_Benefits_1': 'Position Feedback - 2 to 10 VDC, 0.5 mA max, VDC variable', 'Features_and_Benefits_2': '18 GA plenum rated cable with 1/2" conduit connector protected NEMA 2 (IP54) 3ft [1m] 10 ft [3m] and 16 ft [5m]', 'Features_and_Benefits_3': 'default 150 s, running time with a variable of 90...350 s', 'Features_and_Benefits_4': '95 sec run time', 'Features_and_Benefits_5': '24V AC/DC Voltage'} |
| Manual override | External Push Button |
| Margin | 33 |
| Most popular | Yes |
| P21 delete flag | false |
| Power consumption holding | 1.3 W |
| Power consumption running | 3.5 W |
| Product category | Dampers & Actuators |
| Product subcategory | Spring Return Damper Actuators |
| Restricted class id | NULL |
| Restricted item | false |
| Rotation | 95 Deg |
| Running time | 150 Second/90 deg |
| Shaft diameter | 1/2...1.05" round, centers on 1/2" and 3/4" with insert, 1.05" without insert |
| Short desc | Configurable Damper Actuator, 180 Inch-lb (20 Nm), Non Fail-Safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable |
| Sku | BEL-AMX24MFT |
| Strategic_value | 44 |
| Supplier part number | AMX24-MFT |
| Torque | 180 in-lbs |
| Type | Rotary Damper Actuator - Non-Fail Safe |
| Ultra store sync us | Yes |
| Vendor enabled | Y |
| Yorkland id | AMX24-MFT |
Features and Benefits
{'Features_and_Benefits_1': 'Position Feedback - 2 to 10 VDC, 0.5 mA max, VDC variable', 'Features_and_Benefits_2': '18 GA plenum rated cable with 1/2" conduit connector protected NEMA 2 (IP54) 3ft [1m] 10 ft [3m] and 16 ft [5m]', 'Features_and_Benefits_3': 'default 150 s, running time with a variable of 90...350 s', 'Features_and_Benefits_4': '95 sec run time', 'Features_and_Benefits_5': '24V AC/DC Voltage'}
Featured Products
View all-
-
-
Belimo
LF120 US
Sale price $289.35 Regular price $643.00Unit price /UnavailableIn stock (79 units) -
Functional Devices
RIBU1C
Sale price $16.70 Regular price $33.40Unit price /UnavailableIn stock (13093 units) -
Functional Devices
PSH100A
Sale price $122.85 Regular price $245.70Unit price /UnavailableIn stock (88 units) -
Johnson Controls
NSB8BHN240-0
Sale price $496.86 Regular price $794.98Unit price /UnavailableIn stock (20 units) -
Belimo
LF24-SR US
Sale price $357.30 Regular price $794.00Unit price /UnavailableIn stock (253 units)
